PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=200968}

Złoty kompas

The Golden Compass
6,3 74 144
oceny
6,3 10 1 74144
4,7 13
ocen krytyków
Złoty kompas
powrót do forum filmu Złoty kompas

Film rozczarowuje

ocenił(a) film na 6

Dałam 6. Chciałam dać więcej - głównie z sentymentu do książki 'Złoty Kompas' Pullmana oraz całej trylogii "Mroczne Materie" -którą z całego serca polecam - ale nie mogłam. Film mnie rozczarował. Brakuje w nim spójności (oglądając miałam wrażenie, że wszystko się dzieje, byle się działo, bo było w książce i trzeba to jakoś wcisnąć), został zrobiony bardziej pod dzieci - a "Mroczne Materie" - szczególnie kolejne części, nie są według mnie powieścią dla dzieci. Oglądając go, czułam, że świat w filmie jest sztuczny, brakowało mi tej magii, którą znalazłam w książce.

ocenił(a) film na 5
Encendecor

mimo iż książki nie czytałam, to odnoszę wrażenie, że się z Tobą zgadzam.

ocenił(a) film na 6
Encendecor

Książki były świetne, a film, no cóż... aktorzy byli dobrani dobrze, efekty specjalne były piękne, scenografia itd. Ale scenariusz kulał i to mocno. Seria ,,Mroczne materie'' z całą pewnością nie jest dla dzieci, no może z wyjątkiem pierwszej części. Można to było przedstawić lepiej :)

ocenił(a) film na 6
maro131

Zgadzam się w pełni, po lekturze książek miałam po prostu dużo większe oczekiwania.
Film jest naprawdę zachwycający pod względem wizualnym, ale został zmasakrowany fabularnie. Do tego stopnia, że wręcz jestem zdzwiona jak można było tę fabułę aż tak bardzo spłycić w porównaniu do książek.
Swoją drogą, słyszałam, że kolejne części mają nie powstać ze względu na to, że są zbyt kontrowersyjne... Czyli wygląda na to, że kolejnych tomów już się nie udało ztrywializować ;)

ocenił(a) film na 3
Encendecor

@ Encendecor : Zgadzam się w całej rozciągłości. Przede wszystkim w tym, że też uważam, iż trylogia "Mroczne materie" nie jest lekką opowiastką, z której można zrobić hit na miarę reszty filmów dla dzieci. Pomimo, że ja przeczytałam je w wieku 11 lat i, dzięki Bogu, zrozumiałam (pomimo śmiesznie młodego wieku) i o niczym tak nie marzyłam w kwestii filmu jak o ciekawej ekranizacji, bardzo się seansem rozczarowałam. Bez ładu i składu, nie ma tego klimatu, wszystko niespójne albo poprzeinaczane, jakby posklejane na siłę, a wątki poważne (kwestia Pyłu, działalność Magistratury, procedery w Bolvangarze) zostały potraktowane lekko jak wspominka, po prostu muśnięte, nie oddano ich znaczenia. Szkoda, że jeszcze filmowcom nie przyszło na myśl przekształcić ich w zabawne anegdotki... No i zakończenie. Trylogia opiera się na losach Lyry, które kreuje pewna przepowiednia, dość mroczna zresztą. Mówi ona, że dziewczynka zmieni losy świata, lecz nieświadomie i za pomocą wielkiej zdrady. Jaka to zdrada, nie napiszę, bo nie chcę spojlerować, ale kto czytał trylogię, ten wie. I mam na myśli tą zdradę z I tomu, bo mówi się też o drugiej, która ma miejsce w tomie !!!. W filmie zakończenie zostało zmienione i to bez sensu. Ciekawe, czy chcieli robić kolejne części, czy spodziewali się, że to, co skaszanili, zablokuje im tą możliwość... Jeśli jednak twórcom filmu marzyły się kontynuacje, to ciekawa jestem, jak chcieli je stworzyć... Po tym, co zrobili z "Zorzą północną"/"Złotym kompasem", podejrzewam, że fani książek "Magicznego noża" i "Bursztynowej lunety" zupełnie by nie poznali. A przecież z "Mrocznych materii" można było zrobić niesamowite i oderwane od banału, bogate psychologicznie a nie drastycznie okaleczone uproszczeniami dzieło. 4/10 - z powodu sentymentu do książek i starających się aktorów (szczególnie Nicole Kidman).

Encendecor

Mam identyczne odczucia, różnię się jedynie oceną, wg mnie zasługuje max na 5/10... z bolącym sercem, bo film mógł być wspaniały, zmarnowano ogromny potencjał książki.. szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones