PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=200968}

Złoty kompas

The Golden Compass
6,3 74 143
oceny
6,3 10 1 74143
4,7 13
ocen krytyków
Złoty kompas
powrót do forum filmu Złoty kompas

Film zły nie był. Choć taka naiwna fantastyka (wyraźny podział na dobro i zło, świat wyidealizowany) mi nie leży. Właściwie mam dwa zastrzeżenia... przez cały film wydaje mi się, że relacje miedzy bohaterami są płytkie i nie budowane, tzn. poznała niedźwiedzia, pomogła mu i zostali (w tempie ekspresowym) najlepszymi przyjaciółmi. Właściwie cały film taki był, niedopowiedzenia, przyśpieszanie akcji i naciągnięcia. Drugi zarzut - Nicole Kidman, ale to już bardziej osobiste.... Ja uważam (i nie zmuszam nikogo do podzielania mojego zdania), że ta Pani grać nie umie (choć popatrzeć na nią można :D). Mimo wszystko, film przyjemnie się ogląda dlatego oceniłem go jako Niezły (6)... Kto podziela moje zdanie?

ocenił(a) film na 5
Mefiu91

Cóż, ja Nicole Kidman bardzo lubię, co więcej, uważam, że w tak marnej produkcji wybija się aż nazbyt - nie podobała mi się za to główna rola... Zgadza się, film był płyciutki, wyidealizowany, cukierkowy. Zbyt przewidywalny. No bo po co ogląda się filmy? Żeby wciągnęły, czymś zaniepokoiły, może dały do myślenia. Tymczasem tu akcja płynie między palcami i na koniec człowiek stwierdza: "Ach, znowu to samo...". Co jednak mi się podobało? Osobiście kocham kompozytora ;D Znaczy jego muzykę, oczywiście. Warto przynajmniej posłuchać soundtracku z filmu, ale żeby koniecznie patrzeć... to nie powiem.

Arysia

Wiesz, nie wszystkie filmy po których stwierdzamy "Ach, znowu to samo..." są złe. Osobiście zdarza mi się takie oglądać. Nie są wybitne, ale umilają czas. Tutaj poczułem się a'la "zrobiliśmy film na trzy godziny, ale producenci kazali skrócić". "No bo po co ogląda się filmy? Żeby wciągnęły, czymś zaniepokoiły, może dały do myślenia" - znaczy nigdy nie oglądałaś filmów typu "trochę głupie, naciągane ale dobrze się ogląda"? Żałuj :D.... Co do kompozytora. Mi muzyka z tego filmu jakoś nie zapadła w pamięć, właściwie to mało z którego filmu... :) Taka wada wrodzona.

ocenił(a) film na 6
Mefiu91

Film nie był zły. Widziałam gorsze ;p Ale w porównaniu z książką wypada płytko. I to bardzo. Dlatego zachęcam do przeczytania książki Pullmana. Tam to się dopiero czuje klimat... a i jeszcze jedno. Film kończy się i jak to określiłaś "ach, znowu to samo" - o zakończeniu książki tego bym nie powiedziała - a kończy się inaczej niż film. :)

ocenił(a) film na 5
pati150285

Nie wątpię, że książka była zła. Mówię tutaj o filmie. Zgadza się, nie każda produkcja tego typu od razu skazana jest na porażkę. Hm... i tak, jest trochę pocięta, niekiedy bez spójności. I nigdy nie napisałam, że jest najgorszym filmem, jaki widziałam, dlatego dałam mu całkiem niezłą ocenę - bo 5 gwiazdek na 10 to nie jest mało. Gorzej, gdybym mu dała 1 :)
Co zaś do filmów naciąganych... Szczerze mówiąc, kilka widziałam i nieszczególnie je lubię. Przynajmniej te konkretne, które akurat zobaczyłam. Ale, całe szczęście, nie jest ich wiele. Bo nawet te, które mój dziadek (:D) odrzuca na początku, bo np. są fantasy czy choćby nieoparte na faktach, miewają jakiś głębszy sens.
Złoty Kompas również go posiada, choć jest on zbyt... na wierzchu. Wydaje mi się, że to, co powinno być pastelowe, zrobiono jaskrawe. Taka typowa bajeczka dla dzieci, jaśniutki moralik - idealny sposób, żeby dawać dzieciom lekcje ;) - Trzymaj się z przyjaciółmi, to wszystko będzie dobrze. Źli są źli, bo nie mają bratnich dusz itd.

ocenił(a) film na 6
Arysia

"Taka typowa bajeczka dla dzieci, jaśniutki moralik - idealny sposób, żeby dawać dzieciom lekcje ;) - Trzymaj się z przyjaciółmi, to wszystko będzie dobrze. Źli są źli, bo nie mają bratnich dusz itd." To fakt. W filmie bardzo się to odczuwa.

ocenił(a) film na 6
Mefiu91

Ja podzielam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones