PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=200968}

Złoty kompas

The Golden Compass
6,3 74 133
oceny
6,3 10 1 74133
4,7 13
ocen krytyków
Złoty kompas
powrót do forum filmu Złoty kompas

Zastanawia mnie, czemu ten film nie odniósł sukcesu. Potencjał był, pieniądze były, aktorów
też namówili całkiem dobrych. A jednak coś zawiodło. I prawdopodobnie porażka wzięła się
stąd, że tę serię bardzo ciężko jest zekranizować.

Mroczne materie złożone póki co z trzech tomów mogą się wydawać piękną historyjką o
dziewczynce, poszukującej prawdy o sobie i o otaczającym ją świecie. A wszystko to w
towarzystwie ładnych obrazków i słodkich zwierzaczków. A jednak pod tym kryje się coś więcej,
bo to książka pełna przemyśleń nie tylko natury filozoficznej i politycznej, ale przede wszystkim
podważającej istnienie religii. Dzieci i religia? Nie, to się nie sprzeda. W rezultacie wykreślono
wszystkie niewygodne wątki, pozostawiając opowieść niepełną, nielogiczną i niezrozumiałą.

Szczególnie boli fakt, że nie podjęto się realizacji kolejnych części, które to są o wiele
ciekawsze od jedynki. Niestety jednak ich treść byłaby już kompletnie nie do zaakceptowania.
Tu pojawia się pytanie: po co w ogóle brano się za ekranizację, skoro z góry przekreślono cały
sens Mrocznych Materii i ludziom podano historyjkę, która z samą książką mało co ma
wspólnego.

A seria jest naprawdę dobra. I w gruncie rzeczy nie traktuje o dzieciach, mimo że główni
bohaterowie w istocie są dziećmi, to jednak trzeba wziąć na nich poprawkę. MM są
przepełnione aluzjami i odniesieniami. Wielka szkoda, że porzucono ten projekt. Pozostaje
czekać na kolejne części książek

ocenił(a) film na 8
tolerancja91

Bo coz, boli tez ze z ksiazek dla mlodych doroslych zrobili film dla dzieci, strasznie go pocieli i pomimo iz go posiadam i ogladam od czasu do czasu to uwazam ze ksiazki sa lepsze i jak ktos ma wybor to lepiej siegnac po ksiazki.
Co prawda Lunety jeszcze nie przeczytalem, a Noz i Kompas tylko raz, ale wiem ze do nich wroce, nie jeden raz, a moze nawet w przyszlosci zrobie to samo co zrobilem z Harrym Potterem - sprawie sobie wydania po angielsku.
Zrobili z ksiazki sztuke, wiec pozostaje nadzieja ze moze kiedys chwyca sie za nie i zrobia film od nowa, ale wszystkie 3 i bez pomijania waznych watkow, taki Peter Jackson by to dobrze zrobil.
A jak nie zrobia to tez nic sie nie stanie, mamy w koncu 3 swietne ksiazki ktore osobiscie polecam kazdemu komu moge, 3 nowelki i w gruncie rzeczy nawet nienajgorszy film, wiec i tak jest dobrze, nie rozumiem w pelni tej mody na ekranizowanie ksiazek, tych popularnych, bylo tak z Potterem i Zmierzchem, teraz rowniez z Mortal Instruments i Igrzyskami Smierci, szczerze, rozumiem zekranizowanie Harrego Pottera, Wladcy Pierscieni, Mrocznych Materii czy rowniez Igrzysk Smierci, to swietne ksiazki, ktore nie kazdy przeczyta bo np nie lubi czytac, ale Mortal Instruments i Zmierzch to troche nie potrzebne ekranizacje, MI jest fanfickiem, dosyc dobrym, a Zmierzch jest... No jaki jest zmierzch kazdy wie.
Hm rozpisalem sie troche, nie na temat, w kazdym razie milo widziec osoby lubiace dobra literature.
Pozdrawiam!

tolerancja91

Bo wtedy był szał na adaptacje powieści o Harry'm Potterze i "Opowieści z Narnii".

ocenił(a) film na 6
tolerancja91

Marketing miła Pani, marketing... ;-)

tolerancja91

a serial juz oglądaliscie?

Weronika_Dabrowa

Czekam aż będzie całość i wtedy sobie obejrzę. Jest wierny książkom?

tolerancja91

Nigdy nie czytałam książek (nie słyszałam o nich aż do wyjścia serialu), ale z tego co słyszałam, to bardzo wierny. Wiadomo że były zmiany ale fani są raczej zadowoleni

tolerancja91

Poza zmianami "kolorystycznymi", to bardzo dobra adaptacja powieści Pullmana, na BBC wyszły już wszystkie odcinki, ale na HBO Max dopiero za tydzień ostatnie 2 epizody sezonu 3. Jak na ten budżet jest całkiem nieźle, no i bardzo dobra ścieżka dźwiękowa. Niech się przydupasy Bezosa uczą jak się powinno robić dobre fantasy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones