PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=200968}

Złoty kompas

The Golden Compass
6,3 74 144
oceny
6,3 10 1 74144
4,7 13
ocen krytyków
Złoty kompas
powrót do forum filmu Złoty kompas

Nie "Transformers" nie "Piraci", ale właśnie "Złoty kompas" zgarnął Oscara.

ocenił(a) film na 3
Alatarielle

Płakać sie chce, widział ktoś ten film i może stwierdzić że właśnie ten film zasługuje na oscara w dziedzinie efektów specjalnych ?

ocenił(a) film na 4
Ade_Er

Tak ja widzialem i musze powiedziec ze jak co roku akademia sie kompromituje.Jak ludzie ktorzy maja oceniac w tylu kategoriach moga oceniac pozim graficzny,oswietlenie,zastosowane techniki,ciekawe kto znich slyszal o oswietleniu HDR no jak zwykle komedia i tyle.Najlepiej to zostawic bez komentarza.

ironhide1

Żal normalnie. Jeżeli chodzi o Akademię to od dawna wątpie w słuszność przyznawanych nagród (nie tylko za VFX). Ten rok tylko mnie podtrzymał w tym przekonaniu. Nikt nie ma chyba wątpliwości że statuetkę powinna otrzymać ekipa z TRANSFORMERS bo takich efektów kino jeszcze nie widziało. Sugerował bym tu się statuetkami Stowarzyszenia Twórców Efektów Wizualnych (Visual Effects Society) przyznawanymi w poszczególnych kategoriach efektów specjalnych od 2003r.

Jak wygląda wszystko w przypadku VES:

TRANSFORMERS - 1 nominacja, 4 statuetki

PIRATES OF THE CARIBBEAN: AT WORLD'S END - 5 nominacji, 2 statuetki

THE GOLDEN COMPASS - 1 nominacja, BEZ STATUETKI


Mówi samo za siebie. Pozdro dla rozczarowanych i całej reszty ;]

ocenił(a) film na 4
kAwkA

Wlasnie dlatego nagrody VES to jedyne nagrody ktore akceptuje.Oscary to wiadomo co prezentuja,zbieranina prozniactwa,nadetych bufonow i tyle.

ocenił(a) film na 5
ironhide1

Nie wiesz, jak widzę, że nagrody w poszczególnych kategoriach sa przyznawane przez poszczególne gałęzie (tudzież gildie) zawodowe? I tak np. to operatorzy przyznaja nagrodę za zdjęcia, aktorzy za aktorstwo i spece od efektów za efekty. Tobie się zdawało, że niby jak jest? Że wszyscy głosuja na wszystko? Jezu...

Sqrchybyk

Jest trochę inaczej. Specjaliści przyznają w poszczególnych kategoriach n o m i n a c j e , natomiast na Oscary głosuje już cała Akademia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award#Nominations

ocenił(a) film na 5
Gladka

Dzięki

ocenił(a) film na 5
Ade_Er

Oglądając TRANSFORMERS w kinie jakość efektów cyfrowych wbiła mnie w fotel i długo nie mogłem dojść do siebie po tym co zobaczyłem.

Dla każdego miłośnika efektów to był po prostu miód... dwa razy byłem w kinie i raz po raz łza w oku się kręciła.

Złoty Kompas wcale nie prezentuje takiego poziomu efektów... owszem są świetne ale nie robiły na mnie wrażenia. W sumie to chyba jedyna rzecz jaka mnie choć trochę zaciekawiła w tym filmie.
Naprawdę OCSAR dla tego filmu to skandal

użytkownik usunięty
Alatarielle

To jest kpina

I to kórna jaka! Okej, teraz niech mi ludzie powiedzą za co on dostał tego oscara?

Arkhan

Widziałam ten film i jestem zszokowana. Kompromitacja Akademii na całej linii.Ten film miał dobre efekty specjalne i tylko tyle nic poza tym. (Chyba statuetka poszła do Iorka )Na ekranie często pojawiał się błąd
Layra zamiast tulić daimona tuliła zieloną lalkę pod green screen i widać było te ślady na tle filmu ( to tylko dla spostrzegawczych) ale może akademia obejrzała inny film ja nie wiem
Statuetka zdecydowanie powinna iść do Trensformersów

Raditz

Jak to fanka liczyłam na Piratów:), ale byłam przygotowana na to, że pewnie Oscara dostanie Transformes, a tu co? no po prostu porażka na całej linii.....

Wkurzona_Lunatic

OSCAR ZASLUZENIE POWEDROWAL DLA ZLOTEGO KOMPASU!!!!BRAWO!!!!

Alatarielle

Bardzo źle, że Transformers nie dostały Oscara, ale nie jestem tym zaskoczony. Dla mnie, i podejrzewam, że dal wielu innych, Oscary to nie są już rzetelne i prestiżowe nagrody, ale szmira i hucpa. Kiedyś Oscary zdobywały filmy naprawdę godne tej nagrody, a teraz to pełna komercha, wyświechtane "gwiazdy". Zresztą to widzowie i box office zdecydowały, że Transformers wygrały. To że nie dostały jakiejś tam statuetki o niczym nie świadczy.

Alatarielle

Chyba sobie jaja robią, byłem pewny niemal w 100%, że Oscar'a dostaną właśnie "Transformers". Te barany z tej całej Akademii chyba oczu nie mają...

Alatarielle

A ja byłam pewna że Złoty Kompas na pewno nie dostanie Oscara a tu takie zaskoczenie!!!

Alatarielle

Czysta głupota - nawet ludzie z KMFu, którzy umieścili "Transformers" na 5 miejscu najgorszych filmów roku, uznali, że ten film miał również najlepsze efekty z tegorocznych filmów i stwierdzili, że jeśli o nie idzie, "Transformers" są arcydziełem i jednym z tych filmów, które zaskakują efektami w momencie, gdy wydaje się, że w ich dziedzinie nie da się nic nowego wymyślić. Błazenada :/

W tym roku cieszę się za to z obu Oscarów dla "Niczego nie żałuję" i dla Tildy Swinton.

ocenił(a) film na 4
Alatarielle

Jak dla mnie to żenada że "Złoty kompas" zgarnął Oskara za efekty specjalne, które w tym filmie były po prostu do bani. W sumie cały film jako całość prezentował się wybitnie przeciętnie z tendencją spadkową, ale to po prostu zbrodnia dawać mu Oskara za coś co było w nim (jak dla mnie) najgorsze.

"Transformers" mimo iż wybitnym dziełem nie są, to mają arcymistrzowskie efekty specjalne jak i efekty dźwiękowe. TO one w tych dwóch kategoriach powinny zgarnąć Oskary, bo ekipa wykonała je po mistrzowsku. Choćby scena na estakadzie jak zmieniają się z pojazdów w roboty. Dosłownie nei było się do czego w niej przykleić.

Naprawdę akademia mnie rozczarowała.

artur_t

Na IMDB też trwa zażarta dyskusja na temat Oscara za efekty (na stronie "Złotego Kompasu"). Krytycy zwracają uwagę na to, iż Złoty Kompas jako jedyny z trzech filmów nominowanych się nie zwrócił (albo zwrócił, ale licho, nie pamiętam dokładnie), więc taki Oscar mu pomoże na rynku DVD. Na pewno sporo osób będzie chciało zobaczyć film, który wygrał z "Transformers" i "Piratami". Nie oszukujmy się, Oscary to zwykły marketing. Do tej pory pamiętam dokument z 2004 roku, w którym jeden z członków Akademii o b u r z o n y pytał, jak można się denerwować na Akademię za przyznawanie nagród słabym filmom, skoro wiadomo, że to czysty marketing?

Wiecie co, proponuję przestać się mazać nad tym, że Złoty Kompas niezasłużenie wygrał Oscara, a najlepiej przestać się przejmować Oscarami. I tak za parę lat tegoroczne przestaną być znacznikiem jakości.

Ps. Oglądał ktoś "How green was my valley" lub chociaż o nim słyszał przy innej okazji niż w kontekście wygranej z "Obywatelem Kanem"?

ocenił(a) film na 5
Gladka

Coś w tym jest, ale bez przesady. Gdyby to była reguła to w zeszłym roku Oskar za efekty powędrowałby do "Posejdona", bo on też nie zachwycił zyskami (no, ale koszty zwrócił).

ocenił(a) film na 5
Gladka

No i "Złoty Kompas" dostal też BAFTę za efekty, podczas gdy "Transformers" nawet nominowane nie było. To juz szczyt...

Sqrchybyk

Ja spróbuje jednak to zrozumieć , może tu chodziło nie o efekt a niekupowanie się tego że nie było z byt dużo anie też mało tak dopasowane może już mają dosyć ciągłego komputera może się tez mylę, tak czy inaczej coś w tym może być :)

Pozdrawaim.

Lap

A może Oscar został symbolicznie przyznany jako nagroda za najlepszy film sf/fantasy a nie za efekty? "Transformes" ma zarąbiste efekty to fakt ale jako film jest raczej słaby. W "Złotym Kompasie" jest niezła fabuła (zagmatwana to fakt, ale trzeba wysilić trochę móżdżki:), świetne role Kidman i Elliotta, piękna, artystyczna scenografia, no i jest to film inteligentny. A "Transformers"? Fabuła: przylatują wielkie roboty z kosmosu i robią rozpierduchę w Nowym Jorku, Aktorstwo? Ciota LaBoeuf, banda "aktorów" których nawet nie kojarzę i John Woight który w takim filmie najzwyczajniej się marnuje. Ehhh... Wystarczy teraz trochę komputerowych pikseli i już młodzież uznaje film za "zajefajny":)

PsychoFanatyk

To nawet nie był nowy jork...A co do LaBoeuf to nie wiem czemu ludzie taką awersje do niego mają. Ja go pamiętam kiedy zaczynał w serialu świat nonsensó u stevensów, i tam fajnie grał, zauważyli go w hollywod i kariera sie potoczyła, Ja, Robot, constantine i reszta. A widziałęś może Najwspanialszą gre w dziejach, alebo Dziury? I nie wiem niby czemu ma byc on pedałkowaty... Znam pare osób którym film się i podobał i niepodobał, więcnie możesz powiedzieć, że tylko młodzierzy sie podobał-mojej mamie się podobał, a paru kumplom (mam 17 lat) z klasy się nie podobał, więc nie mów tak ogólnie. A co do oceny twojej filmu-nie zgadzam się z nią, ale ją szanuje i nie chcę, żeby to się przerodziło w kłótnie który film jest lepszy. Pozadro.

Arkhan

Też uważam, że Oscary schodzą na psy. Złoty Kompas miał efekty dobre ale nie zachwycające. To już Opowieści z Narni maiły lepsze!

ocenił(a) film na 6
Alatarielle

I prawidłowo.

Sierść, mimika, płynność ruchów żywych istot jest dużo trudniejsza do zrobienia, niż składanie lodówki.
Lub samochodu.

kanGuru

Widać że nie znasz się na grafice komputerowej. Nie słyszałeś pewnie nigdy o oświetleniu Typu HDRI, o tym, że przy transformersach użyto nowatorskich technik pomiaru energii światła ze scenerii do których wstawiano roboty (ekipa biega ze specjalnym zbudowanym przez siebie urządzeniem). Łatwiej zrobić transformującego się robota niż bojowego niedźweidzia? heh, niedźwiedzia można bez problemu bez żadnych dodatków zrobić już w 3ds max 8 bo miał hair and fur i mental raya;) W transormersach wszystko wygląda super rzeczywiście - w Złotym kompasie bojowy niedźwiedź wygląda jak ładnie zaanimowany komputerowy niedźwiedź. W transformersach roboty wyglądają jak roboty:) Więc zanim palniesz jeszcze kiedyś taką głupotę to najpierw zainteresuj się techniką a nie wystawiaj osądów na swój gust:)

powelt

ja pierniczę zaciąłeś się z tym HDRI czy co? Złoty kompas dostał oscara i już. A tak na marginesie transformers był do d....

Armagedon

nie zaciąłem się, tylko słabią mnie już te bezmyślne komentarze co się da zrobić łatwiej a co trudniej od ludzi którzy nie mają zielonego pojęcia na temat FX. A jaki film był w całości to jest zupełnie inna spraw - ja się czepiam tylko FX.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones